Recenzijas

M.Harisone "Zeltains miežu lauks"

Silvijas Brices tulkojums (kas pats par sevi ir laba rekomendācija).
Tas ir interesantas dinamikas romāns. Sākumā tas lēni plūst kā mierīga upe, bet pēc tam aizvien vairāk krāces un beigās galīgi saburzās.
Stāsts ir par angļu zemnieku dzīvi pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados. Galvenā varone Eda aug ģimenē, kas apstrādā zemi ar tēvu tradicionālajām metodēm. Uz no muižnieka rentētās zemes. Un arī meitene piedalās darbos, kas bieži ir kā rituāls. It kā idilliska aina, bet Edu nomoka pretrunīgas trauksmes. Viņa baidās, ka kaut kas var mainīties, un reizē baidās, ka nekas nemainīsies. Bet pasaule stumjās uz priekšu. Un aizvien skaidrāk paliek redzams, ka ar tradicionālām metodēm nav iespējas turpināties.
Principā tas ir stāsts par konfliktu starp tradīcijām un modernizāciju. Tajā skaitā par Eiropas kopējā tirgus veidošanos, kura rezultātā krītas labības cenas, un Edas tēvs vairs nespēj samaksāt renti. (cik breksitiski!)
Viena skaista pasaule sabrūk. Un sabrūk arī Edas ģimene. Ļoti sāpīga ir arī meitenes personiskās pieredzes sāga. Briesmīga ir viņas pirmā seksuālā pieredze, kas viņai ierāda durvis uz tādu pasauli, kur viņa negrib dzīvot. Bet, ja nenotikušo var padarīt par notikušo, tad notikušo par nenotikušu nevar pavērst. Laiks kā ceļa rullis brauc pāri un virzās tikai vienā virzienā.
Sākumā es īsti nesapratu, kāpēc šim darbam piešķirta Eiropas Savienības balva, jo tur tik idilliski aprakstīts vecmodīgums. Bet grāmatas 198. lapas pusē es to sapratu.. . Iekļaujoša.
Vispār tiem, kas te FB piedalās kaujās starp konservatīvajiem un post post modernistiem, es noteikti ieteiktu šo grāmatu izlasīt. Tā var rosināt pārdomas abās karojošās pusēs.
Man tikai viena piezīme. Kāpēc tik bieži konservatīvajiem tiek piešūts antisemītisms? Vai tiešām tā ir tradicionālistu raksturīga īpašība, vai arī tas tiek pievilkts, kad pietrūkst argumentu konservtīvisma diskreditācijai? Katrā ziņā šī līnija Harisones romānā man likās aiz matiem pievilkta. Bet tā ir vienīgā mana kritiskā piezīme par šo grāmatu.
Romāns lasās ļoti labi. Skaista valoda, te aplausi arī tulkotājai.


Komentāri (0)

Vēlies komentēt? Reģistrējies vai pieslēdzies portālam.

Šeit vēl nav komentāru!
Grāmatas sludinājumi portālā (3)
Zeltains miežu lauks
Melisa Harisone ☆☆☆☆☆

€ 6.00

Zeltains miežu lauks
Melisa Harisone ☆☆☆☆☆

€ 8.00

Zeltains miežu lauks
Melisa Harisone ☆☆☆☆☆

€ 7.50

Visi citāti

Citāts

Ir ļaunāki noziegumi par grāmatu sadedzināšanu. Piemēram – to nelasīšana.

Recenziju arhīvs

Reģistrēties Pieslēgties
Top