Recenzijas

Žans Pols Sartrs "Nelabums"

Sen gribēju šo darbu pieminēt, bet nevarēju saņemties. Tagad kaut kā jāaizpilda mājsēdēšanas laiks.
Kā zināms, Sartrs bija riktīgs skandālists. Viņš pats bija teicis - cilvēks ir kosmoloģisks skandāls. Sartrs atteicās no Nobeļa prēmijas, sakašķējās ar Kamī, ar Konbenditu. Nemitīgi provocēja sabiedrisko domu ne tikai Francijā. Kopā ar Simonu Bovuāru. Politikā vispār bija haotisks, te biedrojās ar franču komunistiem, te sakašķējās, te pēkšņi jūsmoja par maoistiem. Bija PSRS draugs, tad pēc Čehoslovākajas notikumiem - ne draugs. Utt.
Labāks viņš bija filozofijā. Viņa darbs "Esamība un nekas" veido samērā interesantu filozofijas konceptu. Brīvība, trauksme, nekas (tukšums), pašapmāns, autentiskums, cilvēks kā esamības plaisa - tas viss veidoja franču eksistenciālisma skolu, kurai bija milzīga ietekme 20. gadsimtā.
Un tomēr visveiksmīgākais viņš bija literatūrā. Sartram ir dažas ļoti spēcīgas lugas. Piemēram - Mušas, Aiz slēgtām durvīm, Freids ( tiešām ļoti savāds un reizē spilgts skatījums par Freidu) un citas. Romāni - Brīvības ceļi, Vārdi, stāstu krājums Siena. Manuprāt tie visi ir rakstniecības šedevri.
Un, protams - Nelabums. Tas ir romāns par kādu vientuļnieku, kas mēģina atrast sevi. Tāds sartrisks stepes vilks. Arī nedaudz sasaucas ar Hamsuna Badu. Viņš meklē savu vietu cieši sablīvētajā esamībā. Un cieš no nelabuma, ko izsauc nesaprotami kur ritošā ikdiena. Te ir arī slavenā aina parkā (te ir domāts Laroche parks Havrā, kaut romānā tas tiek saukts savādāk), kur faktiski literārā formā tiek iezīmēts vēlākais Sartrs filozofiskais koncepts. Esamības naidīgums pret cilvēku. Protams, šis romāns nav tikai apziņas plūsma, bet arī piedzīvojumi un notikumi.
Šo grāmatu noteikti rekomendēja tiem, kas interesējas par franču eksistenciālisma, bet negrib burties cauri biezajai "Esamība un nekas".
Un arī tiem, kas vienkārši mīl labu literatūru.


Komentāri (0)

Vēlies komentēt? Reģistrējies vai pieslēdzies portālam.

Šeit vēl nav komentāru!
Grāmatas sludinājumi portālā (5)
Nelabums
Žans Pols Sartrs ☆☆☆☆☆

€ 5.00

Nelabums
Žans Pols Sartrs ☆☆☆☆☆

€ 3.00

Nelabums
Žans Pols Sartrs ☆☆☆☆☆

€ 3.00

Nelabums
Žans Pols Sartrs ☆☆☆☆☆

€ 5.50

Nelabums
Žans Pols Sartrs ☆☆☆☆☆
Visi citāti

Citāts

Mēs izdomājam šausmu stāstus, lai spētu sadzīvot ar tiem, kas ir patiesi.

Recenziju arhīvs

Reģistrēties Pieslēgties
Top