Recenzijas

A. Kalnozols "Kalendārs mani sauc"

Es pats droši vien šo grāmatu nebūtu uzmeklējis, bet mans dēls uzstājīgi lūdza to izlasīt. Un es esmu pateicīgs viņam par to. Arī tai mana dēla kolēģei, kas, savukārt, apvārdoja manu dēlu.
Es gribu visus mūs apsveikt. Ar Notikumu mūsu modernajā orģinālliteratūrā.
Romāns piederās t.s. "transgressive literature". Kas mūsdienās ļoti populāra amerikā. Bet kuras pirmsākumi meklējami Krievijā. Dostojevska Idiots, Gogoļa Ārprātīgā piezīmes. Šādos romānos galvenais varonis, parasti pirmajā personā, ir " traks" īpatnis, bieži sociopāts. Viņu var apzīmēt dažādi - ārprātīgais, plānprātīgais, maniaks, idiots, garā nabagais (kam pieder debesu valstība). Bet bieži vien šie literārie īpatņi tā īsti neietilpst vienas medicīniskas diagnozes (autisms, OCD, bipolārie traucējumi utml.) ietvaros. Jo tā ir literatūra, nevis slimības vēsture.
Folkners sava romāna "Troksnis un dusmas" nosaukumu ir ņēmis no Šekspīra Makbeta. Dzīve ir idiota stāstījums, pilns trokšņa un dusmu, kas nenozīmē neko. Kalendāra vīra gadījumā tas būtu - idiots stāsts, pilns lēnprātības un ilgu. Bet par to nozīmīgumu mūsu "idiots" visu laiku cīnās.
Grāmatas varonis ir pabeidzis pāris klases parastajā skolā, tad palīgskolā, no kurienes izmests, jo pēkšņi izlēma vairs nerunāt. Un tagad dzīvo kopā ar māti kā invalīds. Viņš no galvas ir iemācījies kalendāru, un tas ir viņa vienīgais komunikācijas veids ar mazpilsētas (acīmredzami Talsi) iedzīvotājiem. Viņu uz ielas aptur un prasa par konkrētu Vārdadienu datumu. Un viņš nekad nekļūdās. Tāpēc pilsētā ir populārs ar iesauku Kalendāra vīrs. Un neviens neņirgājas par viņu, pat respektē.
Bet pats Kalendāra vīrs nav iekšējā saskaņā ar savu neprātu. Tāpēc, lai izbēgtu vēlreizēju nonākšanu klīnikā un arī tāpēc, ka ieraudzīja Skaisto meiteni, viņš uzsāk mokošu ceļu ārā no savas krēslas. Uz gaismu. Un tas notiek kā spuldzīšu pakāpeniska ieslēgšanas. Kur katra spuldzīte ir kāds būtisks vai sīks mūsu dzīves elements. Iemīlēšanās, draudzība, labdarības zupas organizēšana, melošana vai ne melošana, telefonu grāmata, algots darbs, runāšana, diskotēka, grāmatu lasīšana, vēstuļu rakstīšana, datorspēles, teātra apmeklējums... Un ZEN gudrība - "Novelc apavus. Un pievērst tam uzmanību". Arī seksuālas fantāzijas, skatoties internetā uz Agneti no ABBA šīs grupas ziedu laikā. Un sarūgtinājums par to, kā viņa izskatās šodien.
Ieslēdzot šīs spuldzītes pakāpeniski, ir daudz skaidrāk saredzama katra šī elementa jēga. Skaidrāk nekā tad, kad visas lampiņas jau deg vienlaicīgi. Šajā ziņa Kalendāra vīrs būtībā izķidā mūsu t. s. "normālo" ikdienu. Pa elementiem.
Kā beigsies šī varoņa odiseja no "neprāta" uz "saprātu"? Ir jāizlasa šī grāmata,
Arī tāpēc, kā tās valoda ir lieliska. Lakoniska, nemocīta. Nav lieka simbolisma, saņurcītas asociācijas un uzpūstas tēlainības. Uzreiz var redzēt, kā autoram svarīgākais ir Kalendāra vīrs, nevis paša rakstnieka ego. Kas, starp citu, nemaz nav tik bieži sastopama parādība literatūrā.


Komentāri (1)

Vēlies komentēt? Reģistrējies vai pieslēdzies portālam.

Guntars
2021-02-24 02:32

Izlasīju. Par visiem 100% pievienojos Andreja viedoklim. Perfekts formulējums!

Grāmatas sludinājumi portālā (5)
Kalendārs mani sauc
Andris Kalnozols ★★★★★

€ 5.00

Kalendārs mani sauc
Andris Kalnozols ★★★★★

€ 5.00

Kalendārs mani sauc
Andris Kalnozols ★★★★★

€ 10.00

Kalendārs mani sauc
Andris Kalnozols ★★★★★
Rezervēts
Kalendārs mani sauc
Andris Kalnozols ★★★★★

€ 10.50

Visi citāti

Citāts

Ja tev šķiet, ka mākslinieki ir nekam nederīgi, pamēģini pavadīt karantīnu bez mūzikas, grāmatām un filmām.

Recenziju arhīvs

Reģistrēties Pieslēgties
Top