Recenzijas

A. Maiklīdess "Klusējošā paciente"

Aleksa Maiklīdesa romānu Klusējošā paciente izlasīju vienā vakarā. Tas ir detektīvs ar psihiatrisku dimensiju. Lielākā daļa romāna norit slēgtā psihiatriskajā slimnīcā, kurā Ališa nokļūst pēc apsūdzības vīra slepkavībā, bet psihoterapeits Teo cenšas viņu ārstēt.
Kas attiecas uz detektīvisko sadaļu, tad atrisinājums ir tik negaidīts, ka vairāk par šo sižeta līniju neko nerakstīšu, lai nesabojātu kādam intrigas spriedzi.
Kas attiecas uz psihiatrisko komponenti, tad to es raksturotu kā īsu pamācību (Freida) mīlēšanā. Faktiski tiek attīstīts klasisks psihoterapijas modelis. Trauma bērnībā, kas nokāpj zemapziņas pazemē, tur slēpjas, līdz vēlāk uznirst briesmīga viepļa formā. Un abos gadījumos (jo Teo arī faktiski ir slims), vainīgi ir tēvi. Ak šie tēvi! Arī nupat manis izlasītajā "Es atzīstos" - arī tēvs sabeidz varoņa bērnību un dzīvi.
Gandrīz jāsāk pārdomāt pašam sava tēvbūšana.
Bet vispār, kas attiecas uz freidismu, mani vienmēr ir mulsinājusi šī bērnības fetišizācija. Un tas, ka ar pagātnes pāridarījumiem mēs zināmā veidā varam attaisnot savu šodienas ļaunprātību. Piemēram, šinī romānā tiek rakstīts, ka nav neviena pedofīla, kas nebūtu bērnībā seksuāli izmantots (ja nu vienīgi Nabokova Hūberts). Nu nezinu. Ja mani pieķertu kādā noziegumā, es, kaut cik zinot par psihoanalīzi, pilnā mutē stāstītu par baisiem pāridarījumiem, kas pret mani darīti bērnībā. Lai jau domā - nabadziņš, viņam bija grūta bērnība, ko tad lai no viņa sagaida...
Es to visu saku tāpēc, ka, neskatoties uz šī romāna autora centieniem, man kaut kā nav žēl tā varoņus.
Bet kā detektīvs šis darbs ir lielisks.


Komentāri (0)

Vēlies komentēt? Reģistrējies vai pieslēdzies portālam.

Šeit vēl nav komentāru!
Grāmatas sludinājumi portālā (3)
Pārdots
Klusējošā paciente
Alekss Maiklīdess ★★★★★

€ 7.00

Klusējošā paciente
Alekss Maiklīdess ★★★★★

€ 8.00

Klusējošā paciente
Alekss Maiklīdess ★★★★★
Visi citāti

Citāts

Recenziju arhīvs

Reģistrēties Pieslēgties
Top