F.Dostojevskis "Velni"
Lasīju krievu valodā, izdevniecības Azbuka 2013.gada izdevumu. To ir būtiski pieminēt, jo šajā izdevumā kā pielikums ir pievienota tā nodaļa Pie Tihona, kuru Dostojevska laikos atteicās publicēt. Un latviešu izdevumā šī nodaļa nav. Kas ir žēl. Jo bez tās ir grūti saprast viena no varoņiem Stavrogina rīcības motīvus, jo ļoti netīrā grēkā viņš atzīstas Tihonam.
Romāns stāsta par kādas guberņas ietvaros darbojošos slepenu revolucionāru pulciņu. Kuru uzdevums ir sēt brīvdomību ( tajā skaitā franču pikanto foto izplatīšanu), izlaidību, naidu pret baznīcu, administrāciju un vispār konservatīvām vērtībām. Un runāt par vienlīdzību visai īpatnā veidā ( visvienlīdzīgākie esot vergi). Šajā pulciņā, protams, arī ģimene un pat dzimšanas dienu svinēšana tiek uzskatīta par atavismu. Pulciņu vada kaut kāda mistisks starptautisks tīkls Internacionale no Šveices un no turienes atbraukušais emisārs Verhovenskis. Pulciņa darbības ir ciniskas un tas ir tikai loģiski, ka galu galā viss nonāk līdz slepkavībai. Jo Dostojevskis uzsver- ja Dievs ir miris, tad cilvēki vairs neizprot labo un ļauno, un galu galā vairojas vardarbību. Jo Dieva vietā nāk vara- atklāta vai slepena. Kuru var pirkt par jebkuru cenu.
Daudz ir rakstīts par to, ka Velnos Dostojevskis ir paredzējis Krievijas boļševistisko likteni. Tā droši vien arī ir. Bet man liekas, ka Dostojevska paredzējuma ēna ir daudz garāka. Līdz pat mūsu gadsimtam. Mums taču ir tik pazīstami tie daudzie starptautiskie tīmekļi, kuri ieperinās valstīs un sludina "jaunas vērtības", bieži cenšoties diskreditēt vietējās tradīcijas un arī autoritātes. Un arī tiesības būt konservatīvam tiek aizvien vairāk apsmietas un ierobežotas.
Protams, progress ir nepieciešams. Bet ja to mēģina būvēt nevis uz pilnveidošanas, bet uz iznīcināšanas altāra, tad tiek radīta elle. Tā Velnos saskata Dostojevskis. Izlasiet!
Vēlies komentēt? Reģistrējies vai pieslēdzies portālam.
Šeit vēl nav komentāru!