Recenzijas

N.Ikstena "Mātes piens"

Izlasīju Noras Ikstenas Mātes pienu. Nu jāsaka - kā belziens pa pieri. Ļoti, gandrīz līdz sāpēm atpazīstams vēsturiskais fons (ieskaitot detaļas - Dieva auss un Flora, mocības ar pienu skolā, Majakovska dzejolis par Teodoru Neti..).
Bet ne par to ir grāmata. Stāsts ir par eksistenciālu problēmu - kā dzīvot cilvēkam, kurš nevar piedot, ka dzimis ne tajā laikā un ne tajā vietā. Un kā viņam būt brīvam, ja pats svarīgākais notikums - piedzimšana te un tagad - nav bijusi brīva izvēle, bet drīzāk vardarbība. (Grāmatā ir tiešas reminiscences uz Sartru - bitije i ničto).
Šis jautājums caurvij galveno sižeta līniju. Trīs paaudžu sieviešu samezgloto attiecību drāma. Kur viena no sievietēm, māte - negrib dzīvot. Un faktiski bēg atpakaļ bērnībā, pārvēšot savu meitu par savu māti un kļūstot tai par meitu. Tāda ačgārna lomu maiņa. Ļoti sāpīgs vēstījums.
Grāmatā ir daudz šķautņu un katrs lasītājs droši vien tās saskata dažādi, jo romānā nav didaktiskas viennozīmības.
Man personiski raisījās pārdomas par to - vai tiešām ir vajadzīgs piedzimt tieši Vudstokā, lai būtu brīvs un laimīgs. Padomju Savienībā pamatā cilvēki bija nelaimīgi (es te nerunāju par eliti). Bet vai visi? Vai bija tomēr iespēja būt laimīgam. Nevis pateicoties Padomju varai, bet PAR SPĪTI tai. Varbūt tagad jāuzraksta grāmata pa to. Tas varētu būt tāds Viena diena Ivana Deņisoviča mūžā- latviskais variants.


Komentāri (2)

Vēlies komentēt? Reģistrējies vai pieslēdzies portālam.

Liene Brēdiķe
2021-07-02 21:09

N.Ikstenas romāns "Mātes piens" rosina vilkt paralēles ar igauņu filmu "Biedrs bērns". Gan romānā, gan filmā attēlotās skaudrās ainas manas paaudzes cilvēkam liek iesaukties: "Vai bija tik skaudri? Vai kaut kas nax pārspīlēts?" Runājot ar mammu pa reizei kāds atmiņu uzplaiksnījums no skolas dz;ives. Laikam jau bija... bez pārspīlējumiem. Es jau augu "ļoti maigajos" padomju laikos. Kad Andropova laikā cilvēkus darba laikā uz ielas ķēra un veda uz miliciju, kad miliči piebrauca pie mūsu mājas kāpņutelpas un ar eskortu aizveda mūsu galīgi piedzērušos kaimiņu uz darbu... Nebija laikam ieradies. Bet man kā bērnam atmiņā ... "O, labi laiki tad bija, milicija ar taksi vadāja..." Ne kā šodien no Jelgavas rajona attālāk nostūra neviens darba spējīgais pat ar sabiedrisko transportu uz darbu Jelgavā izbraukāt nevar. Vai nu īrē dzīvokli, vai pērc mašīnu No Jelgavas uz Rīgu 40 km ātrāk izbraukāsi, nekā tos 25 līdz Jelgavai...

Guntars
2020-10-08 14:10

Paldies par atsauksmi! Viela pārdomām :)

Grāmatas sludinājumi portālā (2)
Mātes piens
Nora Ikstena ★★★★☆

€ 9.00

Mātes piens
Nora Ikstena ★★★★☆

€ 8.00

Visi citāti

Citāts

Ja neilgosities pēc kaut kā labāka, nekas arī nenotiks. Pasaule attīstās tikai tāpēc, ka cilvēki vēlas dzīvot labāk.

Recenziju arhīvs

Reģistrēties Pieslēgties
Top