Recenzijas

I.Jansone "Vienīgais"

Izlasīju Ilzes Jansones romānu Vienīgais. Autore- teoloģijas zinātņu doktore. Grāmatas cena veikalā 3,60(!) lati.
Kā priekšzaimīgs lasītājs, izlasīju no vāka līdz vākam. Sakostiem zobiem.
Romāna varoņi- Arnis, Madara, Dina un Linards- Kristus vecuma inteliģenti cilvēki, pat zinātņu doktori, kas savā starpā draudzējas. Arnis un Madara pat brīdi ir laulātie.
Visu laiku smēķē un dzer džinu (starp citu jūs daudz pazīstat sievietes, kas satiekoties parasti iemalko džinu, vai arī zinātņu doktori, kas braucot komandējumā, ņem līdzi viskiju, ko vakarā viesnīcā vienatnē izdzer un slēpj aiz skapja?) Visi četri tā draudzējas, ka krustu šķērsu pārguļ viens ar otru- arī zēns ar zēnu un meitene ar meiteni. Un visu laiku mokās ar "eksistenciālām" problēmām - nolemtība, atsvešinātība, nepiederība, slimība uz nāvi (nabaga Kjerkegors), dēmoni un maladoki, skepse un vārgi ticības meklējumi, dzīve kā kroplīgs atspoguļojums, utt, utml. Liekas, ka visu pesimistisko filozofiju draudīgās domas te piesauktas.
Citādi varoņiem it kā viss kārtībā - ir darbs, ir izglītība ir pat karjeras panākumi. Lasot man kaut kur romānā vidū tā vien gribējās izsaukties - nu kas jums, draugi, par problēmu? Un es dzirdu visu četru varoņu vienbalsīgu atbildi - mūsu problēma ir Ilze Jansone, kas ar mūsu palīdzību grib parādīt, cik traģiska ir dzīve bez Dieva.
Man ienāca prātā Ignacio do Loijolas "Garīgie vingrinājumi" (kas, kā es dzirdu, tagad atkal topā ne tikai katoļu, bet arī luterāņu mācītāju vidū). Loijola savā meditāciju ciklā veselu nedēļu velta meditācijai par elli. Tāpēc, ka viņš uzskata - tikai tas, kurš spilgti var iztēloties elli, patiesi gribēs tiekties uz debesu valstību. Zināmā mērā šo jezuītisko vingrinājumu savā romānā izpilda autore. Tikai - bezgalīgi naivi.
Kas, starp citu, varētu būt tas, par ko var arī uzteikt autori. Par drosmi būt naivai, jo šodien tas nav modē. Modē ir būt rafinētiem.
Ir taču cilvēki, kam patīk Pirosmani vai Jieronīma Boša elles gleznojumi.
Man gan personīgi liekās, ka, piemēram, Dāvida Koperfilda Salemas skola ir daudz briesmīgāka elle par to, kurā mocās romāna Vienīgais personāži. Bet nu - tas ir gaumes jautājums. Ja sanāk luste- izlasiet.


Komentāri (0)

Vēlies komentēt? Reģistrējies vai pieslēdzies portālam.

Šeit vēl nav komentāru!
Grāmatas sludinājumi portālā (0)
Šobrīd portālā nav aktīvu šīs grāmatas sludinājumu. Vēlies nopirkt vai pārdot šo grāmatu? Pievienot sludinājumu
Visi citāti

Citāts

Recenziju arhīvs

Reģistrēties Pieslēgties
Top